Využití border kolií

 

Border kolie jsou vysoce inteligentní a plné energie, a proto je potřeba, aby se jim dostalo jak fyzického tak duševního vyžití. Jen takto bude borderka šťastná a o to jde každému dobrému majiteli. Skvělou možností je zaměstnat border kolii nějakým psím sportem, prací pro lidi nebo jinou aktivitou, kde by využila všech svých pozitivních fyzických i psychických vlastností.

 

Pasení
Jako nejpřirozenější se na prvním místě nabízí pasení se psem. Pasení již dávno není záležitostí farmářů, pro které je ovčácký pes nutností. Pasení se pomalu, ale jistě stává psím sportem, kterému se věnuje stále více a více lidí se svými borderkami. Z pasení se skládají zkoušky a v pasení se pořádají závody, kterým zůstal historicky zažitý název trialy. Styl práce border kolie při pasení se nazývá Collecting style. Od roku 2009 se v České republice pořádají zkoušky z pasení a soutěže v pasení pod hlavičkou FCI, které platí mezinárodně, jsou jimi HWT CS (Herding working test - collecting style) a IHT CS (International herding trial - collecting style) prvního, druhého a třetího stupně. Aby se border kolie mohla věnovat pasení, musí mít vlohu pro pasení. Majitelům borderek k zjištění, zda tomu tak je či není v případě jejich pejska nebo fenky, slouží zkouška vloh ovčáckého psa ZVOP.

 

Agility
Velmi známý psí sport zvaný agility, byl odvozen od klasického koňského parkuru, kde jsou na vyhrazeném prostoru umístěny skokové překážky, které jezdec s koněm absolvuje v předem určeném pořadí. Kolébkou tohoto sportu je Velká Británie a rokem vzniku je rok 1978. Parkur v agility je sestaven z různých tipů překážek (skokové, tunely, kladina, houpačka, slalom,…) Pes tyto překážky překonává v předem určeném pořadí, veden pouze slovními povely a pohybem svého psovoda. Pes a psovod tvoří tým. Vítězí tým, který doběhne v nejrychlejším čase a s nejnižším počtem chyb. V agility se pořádají zkoušky i závody. Vrcholovou soutěží je mistrovství světa v agility. Díky své rychlosti, obratnosti a inteligenci vynikají v tomto sportu právě border kolie.

 

Dogdancing
Dog dancing - Tanec se psem je sport, kde pes pod vedením psovoda provádí cviky v rytmu hudby. Ve Velké Británii se pro tento sport používá název Heelwork to Music, v USA je to Musical Freestyle a v Holandsku Canin Freestyle. Border kolie si dokáží zapamatovat velké množství cviků a povelů k nim.

 

Frisbee
Otcem Dog Frisbee je Američan Alex Stein, který si 4.července 1971 pořídil whippeta a pojmenoval ho podle jeho popelavé barvy Ashley (ash - popel). Jako zkušený hráč frisbee si brzy všimnul, že i on je talířem okouzlen a skáče pro něj až do výšky devět stop.
Rozhodujicí byl ale 5. srpen 1974, kdy se v Los Angeles hrálo baseballové utkání mezi Dodgers a Reds. Během přestávky vtrhnul Alex s Ashleym na hřiště a před zaplněnými ochozy začali hrát frisbee. Ashley uchvátil tisíce diváků svojí rychlostí a výskoky, při kterých chytal talíř. Středopolař Jimmy Wynn z domácího týmu se dokonce nechal slyšet, že ten pes by byl lepší než on. Zpočátku ochranka stadionu nezakročila, teprve když Alex po osmi minutách představení ukončil a zamířil k východu, byl zatčen. Ashley ho nemohl následovat a v chumlu lidí se ztratil. Následující 3 dny bloudil po okolí, než si ho na Long Beach všimla jedna rodina, která se ho ujala. Získat Ashleyho zpět se Alexovi podařilo díky oznámení v televizi a rozhlase a šťastný pes skákal na uvítanou do výšky šesti stop.
Alex s Ashleym se stali doslova přes noc slavní. Byli hosty mnoha televizních show, objevili se na titulních stranách časopisů a Ashley dokonce hrál hlavní roli v dokumentu, který získal nominaci na Oscara. Kromě toho vyhrál třikrát mistrovství světa v Dog Frisbee a jméno po něm nese nejprestižnější podnik tohoto sportu - The Ashley Whippet Invitational. Ashley zemřel ve věku 14 let majiteli v náruči. Frisbee hrál až do svých třinácti. O jeho úmrtí informovala téměř všechna média v USA.
Border kolie umí být velmi rychlá a její výhodou v tomto sportu je především její fyzická zdatnost. Border kolie dokáže díky své stavbě těla a mechanice pohybu změnit směr běhu na místě, nikoli obloukem. Někdy se zdá, že dokáže změnit směr pohybu i ve skoku.

 

Flyball
Flyball, který vznikl v Severní Americe kolem roku 1970, je sport i zábava pro temperamentní psy všech plemen. Oproti agility neklade takové nároky na fyzickou zdatnost psovoda. Utkávají se v něm dvě čtyřčlenná družstva na dvou stejných flyballových drahách. Každá se skládá ze čtyř skokových překážek a flyballového boxu, který vystřeluje míček. Na povel psovoda, který po celou dobu zůstává na startovní čáře, vběhne pes na dráhu, překoná všechny čtyři překážky, naskočí na desku boxu, tím spustí mechaniku, která vystřelí míček, pes míček chytí, provede plaveckou otočku a aportuje míček zpět přes všechny čtyři překážky k psovodovi. V momentě, kdy vracející se pes s míčkem protne cílovou čáru, vbíhá na dráhu druhý pes. Vítězí družstvo, které má první v cíli všechny čtyři psy a míčky. Rychlost, dobrá ovladatelnost a snášenlivost s jinými psy, dovolují v tomto sportu vynikat právě border koliím.

 

Obedience
Sport zvaný Obedience vznikl ve Velké Británii a velmi oblíbený je v severských státech Evropy. Českým překladem anglického slova "obedience" je poslušnost či ovladatelnost. Cílem obedience je naučit psa spolupracovat s psovodem, zadané cviky pes musí vykonávat radostně a zároveň přesně. Zvláštní důraz je kladen na vzájemný vztah mezi psem a psovodem a na schopnost psa pracovat ve vzdálenosti od psovoda. Měl by být brán ohled na fyzické dispozice psa. V obedience provádí psovod se svým psem postupně deset cviků. Devět z nich prověřuje poslušnost a ovladatelnost psa, jeden spadá do kategorie pachových prací - jedná se o rozlišení předmětu psovoda. I v tomto sportu vynikají border kolie, inteligentní, oddané svému psovodovi, vždy ochotné spolupracovat.

 

Coursing
Coursing je historickým předchůdcem obecně známých dostihů. Běhá se ve volné přírodě se vším co příroda přináší, s příkopy, nerovnostmi a kličkováním. O vítězi rozhoduje kvalitní proběhnutí jednotlivých úseků, nasazení, obratnost a v neposlední řadě inteligence, lišáctví i schopnost se znovu vydat do boje. Každý pes absolvuje dva rozběhy a počet bodů z obou běhů se sčítá. Při druhém rozběhu se mění trať (buď se běží opačně, nebo se přestavuje dráha), neboť psi si pamatují, jak běželi první běh. Jak už bylo uvedeno, oproti dostihům je trať coursingu nepravidelná, což dává možnost uplatnit se psům inteligentním. Jednoduše je to sport jako stvořený pro border kolie. Coursing má ještě jednu obrovskou výhodu - nepotřebuje dostihovou dráhu, na kterou se obtížně hledají a získávají pozemky odpovídajících parametrů, a jejíž stavba je finančně velmi náročná. Zvolí-li se pro coursing vhodné místo, není třeba žádných věží pro rozhodčí a obsluhu navijáku, startovních boxů.

 

Dogtrekking
Extrémním kynologickým vytrvalostním sportem je Dogtrekking. Jsou zde překonávány mimořádné vzdálenosti v časovém limitu, podle mapy a dle itineráře vypracovaného pořadatelem. Psovod je se psem či více psy spojen buď postrojem a vodítkem připjatým k bedernímu pásu nebo pouze vodítkem a obojkem, v žádném případě nesmí jít se psem na volno. Každý si musí nést povinnou výbavu dle seznamu pořadatele. Dogtrekkingové akce jsou většinou pořádány na více než 100 kilometrů. První taková akce byla v České republice uskutečněna v roce 2001 ve Žďárských vrších na vzdálenost 126 km. Velmi dobrá příležitost pro vytrvalé border kolie, šlechtěné k odolnosti vůči extrémním podmínkám a počasí.

 

Border kolie nacházejí díky své vysoké inteligenci, dobré ovladatelnosti a empatii velmi často uplatnění i v dalších kynologických oborech, jako je záchranářská kynologie, sportovní kynologie, dále jako asistenční psi pro zdravotně hendikepované a canisterapeutičtí psi.

 

Zdroj: https://bcccz.cz/oplemeni.html